ÇAYCUMA OSB HIZLA GELİŞİYOR…

 Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi, hızla gelişiyor. 2013 yılı itibari ile istihdamı 2 bin 80 olan Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde 2017 yılında istihdam sayısı 2 bin 800 kişiye yükseldi.

Son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde son dört yıl içerisinde 11 adet fabrika inşaatı tamamlanarak faaliyete geçti, 8 adet fabrika inşaatı devam ediyor.

Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, Kozlu Kaymakamı ve Zonguldak Vali Yardımcısı Vekili Ahmet Karakaya başkanlığında Yönetim Kurulu üyeleri, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, İl Özel İdaresi Uzmanı Ali Doğu, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık, OSB Müdürü Özgür Okur,  OSB sanayicilerinden Mete Yıkılmaz ve Neşat Şahin ile birlikte OSB Bölge Müdürlüğü’nde olağan toplantısını gerçekleştirdikten sonra OSB’de devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde Vali Ali KABAN tarafından başlatılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yatırım programına alınan OSB yönetim binası inşaatının yapılması öngörülen idari ve sosyal tesisler arsasında incelemelerde bulunuldu, 800 metrekare taban alanlı toplam bin 600 metrekare olarak planlanan yönetim binasında toplantı salonları, fuaye alanı, restoran, ortak sağlık merkezi, bürolar ve park ve spor alanlarının yapımı planlanıyor. OSB yönetim binasının proje ve keşif çalışmaları tamamlanarak onaylanırken, 2017 yılı Temmuz-Ağustos ayında temelin atılması planlanıyor.

Yine, Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde, DSİ tarafından yapımına başlanan Perşembe Deresi’nin ıslah edilmesi çalışmaları ve OSB yeni giriş-çıkış kapısı için köprü yapılması çalışmaları yerinde incelendi, ıslah çalışmalarının ve köprünün tamamlanması ile dere boyunca kazanılan alanlarda çevre düzenlemesi yapılarak, Çaycuma OSB’nin çehresinin değişmesi hedefleniyor.

Heyet, OSB giriş-çıkış kapılarının düzenlenmesi için inşa edilecek nizamiye kapılarının yapılacağı alanda incelemelerde bulunuldu, OSB’nin alt ve üst giriş ve çıkış kapılarında 2 adet olarak planlanan taç kapıların yapımı için yüklenici firma ile sözleşme imzalanırken, kapıların kısa süre içinde faaliyete geçmesi öngörülüyor.

OSB Yönetim Kurulu, son olarak önemli bir eksiklik olan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) hibe desteği ile yapımına başlanan arıtma tesisi inşaatında incelemelerde bulundu, günlük bin metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip tesisin 2 ay içinde faaliyete geçerek OSB atık sularının arıtılması gerçekleştirilecektir.

Ayrıca, Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde tespit edilen eksikliler hızla tamamlanmaya devam ediyor; bu kapsamda, elektrik ring hatları yer altına alındı, cadde ve sokak aydınlatmaları tamamlandı, su hatları yenilendi, doğalgaz servis hatlarının inşaatı tamamlandı, peyzaj ve ağaçlandırma çalışmalarına başlandı.

 

ÇAYORSAN Yönetim Kurulu, sahada gerçekleştirdikleri ziyaretlerin ardından, OSB içerisinde meydana gelen önemli gelişmeler olduğunu vurgulayarak, destek ve talimatları ile her zaman katkılarını esirgemeyen döneminde OSB’nin önemli bir yere gelmesi için büyük çaba sarf eden başta, önceki Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ali Kaban’a, BAKKA yetkilileri ve tüm ilgililere, sanayiciler adına teşekkürlerini ifade ettiler.